FOTOĞRAFTA TÜRKİYE’NİN BÜYÜK BAŞARISI

FOTOĞRAFTA TÜRKİYE’NİN BÜYÜK BAŞARISI

Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun (FIAP) iki yılda bir gerçekleştirdiği fotoğraf bienallerine, ülkemiz adına katılan Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF), 86 ülke arasında büyük bir başarı elde etti. Türkiye, Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği’nin (AFAD) yürüttüğü Siyah Beyaz Baskı dalında Dünya 4.lüğünü, Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği’nin (FSK) yürüttüğü Doğa Baskı Bienalinde ise Dünya 13.cülüğünü yakaladı.

Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından iki yılda bir gerçekleştirilen Siyah Beyaz Bienali için AFAD bu yıl ‘’Annelik‘’ temasıyla Türkiye Takımı çağrısını gerçekleştirdi. Ülke genelinde TFSF’ye üye 57 derneğin üyelerinin yapıtları arasından seçilen Bahri Kızıltaş, Deniz Aydemir, Derya Yazar, Seçkin Yenici, Halil İbrahim Tutak, Ümmü Nisa Kandilcioğlu, Mehmet Yasa, Metin Aras,  Mürvet Rişvanoğlu ve Zeynep Uğurdağ’ın fotoğrafları Siyah Beyaz Bienalinde Dünya 4.lüğünü ülkemize taşıdı. Daha önce 1999 yılında AFAD’ın üstlendiği Siyah Beyaz Bienali ülkemize  “Dünya Kupasını, 2014 yılında ise Mansiyon ödülünü kazandırmıştı.

         Diğer bir başarı ise Fotoğraf Sanatı Kurumu Derneği’nin Türkiye Takımı seçmelerini üstlendiği Doğa Bienalinden geldi. Adnan Ataç, Akın Acar, Alev Dede, Ali Aslan, Erdoğan Dede, Aysen Karadeniz, Bahir Dibekoğlu, Erkan Dinç, Erol Özer ve Şermin Beşir’in fotoğraflarından oluşan “Doğa Baskı” bölümüne yapılan katılım ise Dünya 13.lüğünü kazandırdı. Aynı bölüme “Kış Hazırlığı” adlı fotoğrafı ile Ayşen Karadeniz ferdi başarı göstererek ülkemize mansiyon ödülünü kazandırdı.