Yönetim Kurulu

YÖNETİM KURULU (06 MAYIS 2017 / .. MAYIS 2019) 

A. Beyhan ÖZDEMİR - Başkan / İFOD
Ali Rıza AKALIN - Başkan Yrd. / AFSAD
Sefa ULUKAN - Başkan Yrd. / FOTOĞRAFYA
Duygu N. KAŞIKCI - Genel Sekreter / FSK
Cengiz Han GÜNESEN - Sayman / KASK
Serdar İYİİZ - Üye / EFOD
Ömer GEMİCİ - Üye / KAFSİD
Abdullah SEZGİN - Üye / SAMFAD
Koray ÜRKMEZ - Üye / MARFOD
Deniz AYDEMİR - Üye / MUFSAT
Mehmet KARAÇOR - Üye / TFD

YÖNETİM KURULU YEDEK

Sernur BAĞCI / FOTOSEL
Ali KAHVECİ / FOTOFORUM
Yıldıran YILDIRIM / ERFOD
Mustafa Doğan ŞAHİNER / NİFAD
Burcu UYSAL / BODFAD
Erdem ZENGİN / AKFOD
Mehmet Hilmi BAYSAL / TEFSAD
Arif TEKİN / KIFSAD


8.DENETİM KURULU (06 MAYIS 2017 / .. MAYIS 2019)

Tayfun KOCAMAN / İFOD
Özcan ŞİMŞEK/ EDFOD
Halil GÜL / GAFSAD

DENETİM KURULU YEDEK

Celal GEZİCİ / KONFAD
Zeki YAVUZAK / NAFOD
Yusuf ASLAN / KUFSAD

TFSF Yönetim Kurulu Asil Üyeleri Özgeçmişleri

Yrd.Doç.Dr. A.BEYHAN ÖZDEMİR (İFOD)

1964 yılında Gaziantep’te doğdu. Öğretim Üyesi. 1982-1986 yılları arasında Ankara Üniversitesi DTCF “Macar Dili ve Edebiyatı Bölümü”nde eğitim gördü. 1990 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Sinema-TV Fotoğraf Bölümü”nü bitirdi. 1992 yılında DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Sinema-TV” Yüksek Lisansı yaptı. 1996 yılında DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Fotoğraf” alanında Doktora yaptı, “Bilim Doktoru” ünvanı aldı.

1998 yılında İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği’ne (İFOD) üye oldu. 2003-2007 yılları arasında İFOD Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2007-2017 yıllarında İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) Başkanlığı yaptı.

2003 yılında Anadolu Üniversitesi AÖF “Halkla İlişkiler Bölümü”nü bitirdi. 2012 yılında Anadolu Üniversitesi AÖF “Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü”nü bitirdi. AÜ AÖF Kültürel Miras ve Turizm Bölümü’nde öğrenci.

2011, 2013, 2015 yıllarında 3 kez Uluslararası İzmir Fotoğraf Günleri Organizasyon Komitesi Başkanlığı yaptı. 2013-2015 yılları arasında TFSF Başkan Yardımcılığı yaptı.

35 kişisel fotoğraf sergisi açtı. 60’tan fazla karma sergiye katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok Sempozyum, Bienal ve Fotoğraf Festivallerinde yer aldı.

Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 
.


ALİ RIZA AKALIN (AFSAD)

Ankara 1946 doğumlu, Lise mezunu. Fotoğrafa 1977 yılında başladı. 1978 yılından bu yana AFSAD üyesi. Yönetiminde görevler aldı, başkanlığını yaptı.

Fotoğrafları İsviçre “Photoamateure” (4/85) ve Belçika “Objektif” (79/88) dergilerinde yayınlandı. Türkiye'de Fotoğraf (AFSAD), Günümüz Türk Fotoğrafı, Türkiye 92, Ada Kentliyim, Türkiye'de Fotoğraf, Türk Fotoğrafında Çıplak, 60 Sonrası Türk Fotoğrafı, Cumhuriyet, Sunu, Fotoğrafımızda Bugün, Enerjik Bakış, Kontrast, TR’de Marka, GAP Belgeseli, Ustalarla Söyleşi, Fotoğraf Dergisi, Ustalarımızdan isimli dergi ve kataloglarında biyografisi, fotoğrafları ve söyleşileri yayınlandı.

“Yığılmalar”, “Cam Gözler”, “10 x 15”ler, “Doğada Gezintiler”, “Resimsel”, “Yalın Haller” başlıklı kişisel sergileri olup, Amerika, Almanya ve Avusturya’da açılan karma sergilerde de yer almıştır. Devlet 7. Fotoğraf yarışmasının Başarı Ödülü de dahil olmak üzere; Barış, Doğa, Kent ve İnsan, Arabesk, Sağlık gibi konulu yarışmalardan ödül kazanımları vardır.

ART, ATA TV, KANAL-B, BENGÜ TV ve İZ TV’de, fotoğraf yaşantısına, fotoğraflarına ve görüşlerine yer verilen programlar yapıldı. 1999’dan başlayarak fotoğraflarını; resim sanatının tarzlarına ve oluşturma biçimlerine göndermeler yapan, fotoğrafın 3. boyut etkisini güçlendiren tekniklerle üretmektedir.

“Resimsel” ve “Fotokolaj” isimli Albümlerini yayınlamıştır. Ayrıca “Işık Ülkesi Fethiye” ve “Kareler” isimli 2 albümü daha vardır. Halen kurs ve atölye eğitmenliği, sergi eleştirisi ve fotoğraf yazıları yazmaktadır.
.


Dr. SEFA ULUKAN (FOTOĞRAFYA)
EFIAP, GPU CR2 / HERMES , HIUP

1960 yılında Adana'da doğdu. Tıp Doktoru. 1975 yıllarında ilk fotoğraflarını çekti. 1976 ilk sergilemesini ve ödülünü aldı.

1978'de onsekiz yaşında Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği AFAD'ın en genç kurucusu oldu.

İlk uluslararası ödülünü okuduğu Tıp Fakültesi yıllarında 1983'de Kanada'da düzenlenen Dünya Üniversite Oyunlarında Fotoğraf dalında altın madalya kazanarak aldı.

Bu yıllardan itibaren yoğun olarak fotoğrafla ilgilenen Ulukan federasyon öncesi dönemde Türkiye'deki fotoğraf derneklerinin oluşturduğu çalışma kurulunun (FDÇK) Genel Sekreterliğini yaptı.

1998 yılında FOTOGRAFYA adı altında kendi atölyesini açtı ve 2001'de Sanat Derneği haline getirdi. 2005 Budapeşte'de Türkiye'nin FIAP'a resmen katılımının yapıldığı genel kurulda Türkiye'yi temsil etme keyfini yaşadı.

2005-2007 yılları arasında TFSF Yönetim Kurulu’nda Yurtdışı İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı yaptı. Halen FOTOGRAFYA (Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği)’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusu olduğu AFAD’ın Onursal Üyesi’dir.

FIAP dışında PSA (Photographic Society of America), GPU (Global Photographic Union), IUP (International Union of Photographers) gibi uluslararası fotoğraf kuruluşlarının aktif ve unvanlı üyesidir. Mayıs 2018'den itibaren GPU Türkiye Temsilcisidir. 2018 yılında fotoğraf sanatında 45’ncı yılına yaklaşırken, fotoğraf çekmeye, eğitimini vermeye ve inadına yaşamaya devam ediyor.

.


Yrd.Doç.Dr. DUYGU NAZİRE KAŞIKCI (FSK)

1983 yılında Balıkesir’de doğdu. Öğretim Üyesi. Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünden mezun olduktan sonra, ODTÜ’de aynı bölümde bütünleşik doktora eğitimini ve Anadolu Üniversitesi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nde Önlisans eğitimini tamamladı. Kocaeli Üniversitesinde Yardımcı Doçent Doktor olarak çalışmaktadır.

2008 yılında FSK’da aldığı temel fotoğraf eğitiminin ardından çeşitli atölye ve seminerlere katıldı. 2008-2016 yılları arasında FSK’nın web sorumluluğunu üstlenmiş, 2009-2013 yıllarında FSK YK Genel Sekreteri olarak, 2013-2015 yıllarında FSK YK Başkanlığı ve 2015-2017 yılları arasında FSK Denetleme Kurulu Üyesi olarak aktif bir şekilde dernek ve federasyon çalışmalarında bulundu.

Temel Fotoğraf Bilgisi, Makro Fotoğraf ve Fotoğraf Gösterisi Hazırlama gibi seminer ve atölyelerde eğitmen olarak görev aldı. TFSF tarafından yürütülen Temel Fotoğraf Bilgisi kitabının bölüm yazarlığını yaptı.

FSK ve KASK üyesidir.

.


SERDAR İYİİZ (EFOD)

Edirne’de doğdu. Trakya Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu.

EFOD onun önderliğinde halkın bağışları ile dernek binasına kavuşmuştur.

Fotoğraf dışında vitray ve mozaik sanatçısıdır, kendisine ait mozaik ve vitray atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Fotoğraf çekmek kadar bu sanat dalına hizmet etmenin ve örgütlülüğün önemine inanır.

Trakya Üniversitesi’nde Cam İşleri dersleri vermiştir. Uzun yıllar Masa Tenisi Bölge Antrenörlüğü, Türkiye ve Kıbrıs Milli Takım antrenörlüğü yapmıştır. Almanca ve Rumca'nın yanında az derece İngilizce bilmektedir.

EFOD bünyesinde bu katkılarını arttırarak sürdürmekte, kursiyer olarak girdiği bu derneğin 12 yıldan beri başkanlığını yürütmektedir. 
.

CENGİZHAN GÜNESEN (KASK)

1965 yılında Edirne’de doğdu. Eğitimci. Trakya Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi mezunu. MEB bünyesinde çalışmakta.

Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK) üyesi. KASK yönetim kurullarında görev aldı. 1999 – 2017 TFDB/TFSF delegesidir. 2008 -2013 yılları arasında KASK Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 2015-2017 TFSF - Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Yedek Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Fotoğraf gösterileri ve söyleşiler yaptı. Karma sergilere katıldı. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yaptı. KASK bünyesinde ve çeşitli kurumlarda fotoğraf eğitmenliği yapmaktadır.
.


Dr. ABDULLAH SEZGİN (SAMFAD)

1957 yılında Trabzon’da doğdu. Elektrik Mühendisi. KTÜ ve OMÜ’deki 35 yılı aşkın akademik çalışma yaşamıdan 2014 yılında emekli oldu.

1987 - 1993 yılları arasında, halen üyesi olduğu FOTOFORUM (Trabzon)’da, 2002 yılından beri de kurucularından birisi olduğu SAMFAD'da gerçekleştirilen birçok fotoğraf etkinliğine katıldı. 2013 - 2015 yılları arasında TFSF Yönetim Kurulu'nda görev yaptı. Halen Yönetim Kurulu Yedek Üyesi ve TFSF Eğitim Birimi’nde görev yapıyor.
.


M.KORAY ÜRKMEZ (MARFOD)

1974 İzmir doğumlu. Aslen Marmaris'li.

2008 yılında fotoğrafa başladı. Aynı yıl MARFOD’a üye oldu. İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği’nin (İFOD) “Temel Fotoğraf Eğitim Semineri” ve “Dijital Fotoğraf Eğitim Semineri”ne katıldı. 2011 yılında MARFOD Yönetim Kurulu üyesi oldu. MARFOD Başkan Yardımcılığı daha sonra da Yönetim Kurulu başkanlığına seçildi. 2013-2015 yılları arasında TFSF yönetiminde yedek üye olarak görev aldı.

2013 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği kapsamında genç arkadaşlara gönüllü olarak Fotoğraf dersleri vermeye başladı. 2015 yılından itibaren MARFOD’da “Temel Fotoğrafçılık Eğitimi” vermeye başladı ve Eğitim biriminin başına geçti.

2016 yılından itibaren Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulunda görev aldı. 2011 yılından beri MARFOD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevime devam etmekte. 
.


Dr. ÖMER GEMİCİ (KAFSİD)

1949 Boyabat’ta doğdu. Gölköy İlköğretmen Okulu, İstanbul Yükseköğretmen Okulu ve İÜ Fen Fakültesi’ni bitirdi.

1995'te Balıkesir Üniversitesi Sinema ve Fotoğrafçılık Topluluğu / SİFOT'u kurdu. Aynı yıl Grup BASAF’a katıldı. BASAF kurucu ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. 1995-2007 BAÇEV (Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı) kurucu ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Çeşitli dönemlerde TFSF Eğitim ve Yarışma Birimleri’nde aktif olarak çalıştı ve çalışmaya devam ediyor.
.

DENİZ AYDEMİR (MUFSAT)

1975 yılında Erzincan’da doğdu. Muğla Üniversitesi Önlisans Bilgisayar okudu. Açık öğretim fakültesi işletme lisansı yaptı. Anadolu Üniversitesi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nde Önlisans eğitimini tamamladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Sosyoloji Anabilim dalında halen Yükseklisans yapıyor.

2003 yılında Özer Kanburoğlu’ndan aldığı temel fotoğraf eğitimi ile fotoğrafa başladı. 2009 yılında Muğla Fotoğraf Topluluğu’nun kuruculuğunu ve 2010 yılında (MUFSAT) Muğla Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin Kurucu başkanlığını yaptı.

2012 yılında Muğla Uluslar arası Fotoğraf günleri ve Fotomaraton’unu organize etti.

2012-2015 3 Dönem ve 2016 dan itibaren halen dernek başkanlığını yapmaktadır.

Ulusal ve Uluslararası birçok yarışmadan Ödüller ve sergiler almıştır. Jüri olarak görevler almıştır.

Derneğin Temel ve İleri Düzey fotoğraf eğitimlerini ve Photoshop uygulama eğitimleri vermektedir.

.

TFSF Denetleme Kurulu Üyeleri Özgeçmişleri


ÖZCAN ŞİMŞEK (EDFOD)

1971 yılında Balıkesir İvrindi’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İvrindi’de tamamladıktan sonra bir tesadüf sonucu komşusunun stüdyosunda çalışmaya başlayarak fotoğrafçılığa adım attı.

1990 yılında Deniz Astsubay Okulunu tamamlayarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde Astsubay olarak çalışmaya başladı. 2013 yılında emekli oldu.

Askeri okul eğitimi boyunca fotoğraflar çekmeye devam etti. Marmaris Fotoğraf Dostları Derneği (MARFOD) Temel Fotoğrafçılık eğitimine katıldı. İki karma sergiye katıldı. 2015 yılında Edremit Fotoğraf Sanatı Derneği (EDFOD)’nin kuruluşunda aktif rol aldı. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi olarak bulundu, fotoğraf konusunda konferans ve seminerler verdi ve fotoğraf eğitmenliği yapmaktadır. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) 8’inci Olağan Genel Kurulunda Denetleme Kurulu üyeliğine seçildi.

Halen EDFOD kurucu üyesi ve başkanı olarak fotoğraf çekmeye, ışığı yakalamaya çalışmaktadır.
.