2017-027 Diego&Frida ''Yolun Yarısında Bir Tebessüm'' Fotoğraf Sergisi

Kurulduğu günden bu yana bir çok önemli sergiye ev sahipliği yapan CerModern,bu kez iki önemli fotoğraf sergisini Ankaralılarla buluşturuyor. Meksika Büyükelçiliği iş birliğiyle gerçekleştirilecek ‘‘Diego&Frida:Yolun Yarısında Bir Tebessüm’’ isimli fotoğraf sergisi ve fotoğraf sanatçısı Fernando Franco’nun ‘‘Ölümsüz Tanrılar  Ülkesi’’ isimli fotoğraf sergileri Mart ve Nisan aylarında fotoğraf tutkunlarına sunulacak.

 
Frida ve Diego: Yolun Yarısında Bir Tebessüm
 
Yirminci Yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Ressam Frida Kahlo ve  eşi Diego Rivera şüphesiz ki dünyanın en çok tartışılan çiftlerinden biri olmuştu. Sergi Çiftin ikinci evliliklerini ve dönemin sanat dünyasıyla bağlarını; Siqueiros ve Orozco ile, yardımcıları ve öğrencileri ile aralarındaki ilişkiye tanıklık ediyor. Sergi ayrıca Frida’nın çektiği acıyı ve kötüye giden sağlık durumunu, ölüme yakınlığını ve çiftin son fotoğrafını da yansıtıyor. Çekildiği dönemdeki orijinal fotoğraf boyutlarıyla sergilenecek eserler 3 Mart - 23 Nisan tarihleri arasında CerModern’de görülebilecek.

//     //


CerModern, the host of a great number of important exhibitions since its foundation, now brings two significant photograph exhibitions to the citizens of Ankara. The photograph exhibitions named “Diego & Friday: A Smile in the Middle of the Road”, held in cooperation with Mexian Embassy, and “The Land of the Immortal Gods” of the photographer Fernando Franco will be open to the photograph lovers during March and April.
 

Frida and Diego: A Smile in the Middle of the Road
The artist Frida Kahlo, who has become the most popular cultural icon of 20th century, and her husband Digeo Rivera have been undoubtedly one of the most heated couples of the world.  The exhibiton witnesses the couple’s second marriage and their connection to art world of that period; their relation with Siquerios and Orozco, and their assistants and pupils. The exhibition also reflects Frida’s suffer, her worsening health condition, her closeness to the death and the last photo of the couple. The artworks, which will be displayed in their original sizes of the period in which they were taken, will be exhibited during the time from 3rd of March to 23th April in Cermodern.