2018-024 AFSAD ''Eber'in kıyısında yaşam, yaşamın kıyısında eber'' Fotoğraf Sergisi

Değerli  Fotoğraf  Dostları,

 

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) Belgesel Fotoğraf Atölyesi olarak 2016 yılı Ekim ayı ile 2017 Temmuz ayları arasında Afyonkarahisar İli Bolvadin ve Çay İlçesi sınırları içerisinde yer alan Eber Gölü ile Eber Gölü’nün kıyısında yer alan Çayırpınarı (Mandıra), Derekarabağ, Eber, Ortakarabağ ve Yeşilyurt (Uyanık) köylerinde fotoğraf çalışması yaptık.

Fotoğraflarımız ile Eber Gölü’nün KİRLİLİĞİNE dikkat çekmeye çalıştık. Ayrıca Eber Gölü’nün çevresindeki yaşama olan tanıklığımızı sizinle paylaşmak istedik.

Eber Gölü 150 km. kare olup, ülkemizin 12. büyük gölüdür. Çay Deresi temiz su ile Eber Gölü’nü beslemektedir. Afyon’dan gelip Bolvadin’den geçen Akarçay Nehri ise; güzergâh boyunca ve Bolvadin ile Çay ilçelerinde yer alan fabrika ve sanayi atıklarının yanı sıra kanalizasyon pisliği ile Eber Gölü’nün kirlenmesine neden olmaktadır.

Üzülerek söylemeliyim ki; kanalizasyon pisliği nedeni ile de; Eber Gölü “KÖTÜ KOKUYOR”.

Fabrika ve sanayi atığı ile kanalizasyon pisliği Eber Gölü’nü KİRLETİYOR.

Bu pisliğin içinde hangi canlı yaşayabilir?

Kirlilik nedeni ile 2017 yılında Eber Gölü’nde BİNLERCE BALIK ÖLDÜ.

Eber Gölü, ötrafikasyon (Göl Kirliliği) tehlikesi ile karşı karşıyadır. Ötrafikasyon; göldeki besin maddelerinin artması sonucu plankton ve alg (su yosunu) varlığının aşırı şekilde çoğalmasıdır. Ötrafikasyonun en büyük etkeni fosfattır. Ötrafikasyonun oluşma nedeni göle bırakılan kanalizasyon, temizlik maddeleri, gübre ve besin maddeleridir. Ötrafikasyon sonucu göl sığlaşır, bataklığa dönüşür, yaşlanır ve ardından çayıra dönüşür ve kara formunu alır.

Eber Gölü ÖLÜYOR!!!

Kirliliği önlemek için fabrikaların arıtma sistemlerini çalıştırmaları konusunda yaptırımlar uygulanmalı, katı atık ve kanalizasyon arıtma tesisleri kurulmalı, kurulmuş tesislerin sürekli olarak çalışmaları sağlanmalıdır.

Yetkilileri, yerel yönetimleri, ilgilileri, ilgisizleri, kirlenmeye göz yumanları, sivil toplum örgütlerini, çevre örgütlerini, doğa derneklerini duyarlı olmaya, EBER GÖLÜ’ ne sahip çıkmaya ve ACİL önlem almaya davet ediyoruz.

Kirazı, vişnesi, balığı, göçmen kuşları, kamışı, hasır yastığı, hasır dokuması, lokumu, patatesli ekmeği, mercimekli böreği, eti, sucuğu, balığı, sütü, yoğurdu, tereyağı, balı, manda yoğurdu, manda kaymağı, Eber Sarısı Çiçeği, endemik bitki türleri ve Mimar Sinan’ın yaptığı Kırkgöz Köprüsü ile meşhur olan bölgenin en önemli sorunlarından biri Eber Gölü’nün KİRLİLİĞİ’dir.

 

Eber Gölü; BALIKLARIN, ÖRDEKLERİN, GÖÇMEN KUŞLARIN ve KURBAĞALARIN’dır,

Eber Gölü; yöre H A L K I N I N’dır,

Eber Gölü  H E P İ M İ Z İ N’dir.

Eber(i) Yaşa(T) alım.

Eğitmen Doğanay Sevindik, asistanlar Aslı Tahmaz, Deniz Yıldırım Alphan, Emine Özkan, Hande Seyfeli ve Mehmet İzdeş ile atölyede yer alan Ahmet Nurettin Kutlay, Barış Köksal, Cemal Daş, Derya Şahin, Erdal Karaarslan, Gülizar Özmen, Hande Akçakoca, Hanife Işık Deveci, Hilmi Ayhan, İdil Kaba, Kezban Yılmazbilek, Melih Alphan, Zeliha Neval Dalarslan, Nihal Kaya ve Şefik Vural’ın  fotoğraflarından oluşan sergide 43 fotoğraf yer alıyor.

Sergide yer alan fotoğrafların çerçevelerini Eber Gölü’nden getirdiğimiz kamışlardan kendimiz yaptık.

Sergide, fotoğrafların yanı sıra; hasır dokuma, hasır yastık, minder ile Sorgun çubuğundan yapılan sepetler de yer alacak.

Sergimiz, CEPA Alışveriş Merkezi’ nde,

21 Mayıs Pazartesi günü,

Saat: 18.30’da açılacak.

27 Mayıs Pazar günü saat 22.00’ye kadar izleyebilirsiniz.

Sergimize tüm fotoğrafseverler ve doğaseverler davetlidir.

 

Yakın ilgilerinden ve katkılarından dolayı yöre halkına,

Sergimize yaptığı ev sahipliği nedeniyle CEPA Alışveriş Merkezi’ne teşekkür ederiz.

 

Saygılarımla

Mayıs 2018

Doğanay SEVİNDİK

Atölye Eğitmeni

(İletişim: 0532 397 34 80)